PIĘTNO VON BECKÓW, Joanna Jax

Do tej pory pamiętam mój zachwyt Dziedzictwem von Becków. Tak genialnego, dopracowanego i wciągającego debiutu chyba jeszcze nigdy nie czytałam. Tamta historia wydawała mi się zakończona, w pełni domknięta, dlatego też z niemałym zdziwieniem przyjęłam informację o jej kontynuacji. Przyznaję – bałam się Piętna von Becków, bo obawiałam się rozczarowania, poprzeczka bowiem zawieszona została niezwykle wysoko…

W Piętnie von Becków Joanna Jax umiejętnie przeplata przeszłość z teraźniejszością. Powraca do znanych nam z poprzedniego tomu bohaterów, ale główne skrzypce gra już ktoś inny. Cały czas czuć echa miłości Marii i Wernera, to ich uczucie jest fundamentem wszystkiego, co się później wydarzyło. To losy tej dwójki wpłynęły na życie Julii Kunis, prawnuczki Wernera, która próbuje poznać swoje dziedzictwo i jednocześnie poskładać w całość własne życie uczuciowe. Mimo tego, że historyczka Marta Landowska nie pochodzi z rodu von Becków, na niej także zaważyły ich decyzje.

Na pierwszy plan przebijają się jeszcze dwie postacie męskie – Dawid Halpern i Tom Anders. Mocno zakorzenieni w przeszłości są nadzwyczaj realni i stanowią wysmakowany, dwubiegunowy tandem. Przyznam szczerze, że trochę mnie wystraszyły ich relacje z Julią, bo zaczęło mi tu pachnieć banalnym romansem. Okazało się, że nie miałam podstaw do zwątpienia w talent Joanny Jax. Jak wszystko w tej książce, tak i ten niecodzienny trójkąt mnie zachwycił.

Jestem totalnie urzeczona tą książką. Od tej chwili Joanna Jax stała się dla mnie mistrzem przeplatania wątków współczesnych z tymi z przeszłości. Robi to z niebywałą gracją, nie gubiąc się w historiach bohaterów ani na moment. Co więcej, mimo mnogości postaci, dat i wydarzeń, nie dezorientuje czytelnika. Piętno van Becków wciąga niesamowicie, zachwyca nie tylko świetnie przemyślaną intrygą, ale także klimatem epok, w których się rozgrywa, wybitnym stylem i bogatym tłem historycznym. No i uczucia… Od strachu, poprzez nienawiść aż po różne odcienie miłości – cały kalejdoskop emocji, postaw i ludzkich typów.

cała recenzja: http://mirabelkowabiblioteczka.blogspot.com/2016/06/pietno-von-beckow-joanna-jax.html

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.