Każdy z nas ma przydzielone swoje miejsce na ziemi – nasz własny dom. Wiążą się z nim wspomnienia, dokonywane decyzje i wiąże się z nim przede wszystkim życie. Jedni osiadają w takowym na stałe, inni zaś, szukając lepszej przyszłości i mocniejszych wrażeń, ruszają przed siebie zostawiając wszystko w tyle. Wtedy jednak istnieje wielkie ryzyko, że gdzieś tam będzie już inaczej, obco, a powrót do domu okaże się niemożliwy. Każdy z nas posiada także prawo wyboru pozwalające nam kształtować własny los. Nieraz działamy pochopnie, kierując się wyłącznie emocjami, ale nie zostajemy sobie sprawy z tego, że w tym momencie być może zamykamy sobie bramę wjazdową prowadzącą do prawdziwego szczęścia. Słowa Jean-Paul Sartre okazują się więc tutaj naprawdę trafne: „Wszystko już zostało wymyślone, oprócz tego jak mamy żyć.” Nasz los jest pasmem decyzji, które podejmujemy sami, ale nikt nie daje nam gwarancji, że będą one trafne. I właśnie o takich wyborach, niosących daleko idące konsekwencje, jest nowa książka Joanny Jax – „Długa droga do domu”. Autorka niezwykle wysoko ocenianego debiutu „Dziedzictwo von Becków” powraca do nas z całkiem emocjonującą propozycją.
W jednym z ze starych domów, do którego właśnie wprowadza się nowa mieszkanka, zostają znalezione pamiętniki niejakiej Antoniny Tańskiej. Zapoczątkowane w 1938 roku tworzą historię, nie tylko tę dotyczącą wewnętrznych przeżyć ich autorki, ale także ukazującą dzieje wielu obywateli. Zachęcona znalazczyni otwiera ich pierwszą stronę i wkracza w głąb życia kobiety, której losy same napisały barwną, bogatą we wrażenia opowieść.
Rodzina Tańskich, pozostawiając ojczysty Teresin, przeprowadza się do Stanów Zjednoczonych by tam rozpocząć nowy, lepszy rozdział życia. Licząc na świetlaną przyszłość i sławę ojca rodziny – malarza Huberta, nie ma jednak pojęcia o tym, że ów wyjazd stanie się początkiem nieszczęść, jakie już wkrótce lawinowo na nich spadną. Wybuchająca w Polsce wojna, której udało im się umknąć, wzywa do siebie brata Antosi i chłopaka. Lecz to właśnie nie brutalna walka ich zabija, a to, co stanie się po powrocie. Antonina, która pisząc do Dawida listy zdaje sobie sprawę z tego, że jej uczucia wygasają, wkrótce zakochuje się w narzeczonym siostry. Emmanuel, przystojny i pochodzący z majętnej rodziny, wydaje się odwzajemniać jej uczucie. Jakie wielkie okazuje się więc rozczarowanie rodziny, kiedy wychodzi na jaw, że nie dojdzie do ślubu jego i Walerii. Bowiem Antonina, wkrótce wyklęta i wyobcowana, nosi w łonie jego dziecko. Opuszczając Amerykę, zakochani udają się na Kubę, by tam cieszyć się z narodzin maleńkiego Alexa. Jednakże przyszłość staje się dla Antoniny karą za wszystkie popełnione błędy. Emmanuel, nie mogąc pohamować swoich instynktów uwodziciela, już wkrótce ją zdradza. Na Kubie wybucha rewolucja, a on i malutki Alex znikają. Kobieta zostaje więc sama, ale determinacja i chęć odzyskania synka stają się o wiele silniejsze, niż jakiekolwiek stawiane przed nią przeszkody. Antonina wyrusza w długą, bolesną podróż, by walczyć o utracone dziecko i by w końcu odnaleźć swoją długą drogę prowadzącą do domu.
cała recenzja: http://ktoczytaksiazki-zyjepodwojnie.blogspot.com/2015/08/duga-droga-do-domu-joanna-jax.html