Wywiad z Joanną Jax – lustrorzeczywistosci.pl

1. Po lekturze książki Dziedzictwo von Becków pomyślałam sobie, że oto odkryłam zdolną autorkę potrafiącą pisać o ludzkich dramatach w czasach wojennej zawieruchy. Dlaczego nie pisze Pani o współczesności? To świadomy wybór?– Magda

Jak najbardziej świadomy. Historia najnowsza mnie pasjonuje i jest podatnym gruntem dla mojej wyobraźni. Lubię stawiać się w sytuacjach czysto hipotetycznych i rozważać możliwe rozwiązania. Pisząc historie osadzone w przeszłości, jestem w centrum wydarzeń i mogę przeżywać emocje, których na ogół nie przeżywam. Niewykluczone jednak, że kiedyś sięgnę po historię z czasów współczesnych.

2. Kiedy w Pani umyśle powstają pomysły? To przychodzi nagle czy jest efektem planu? – Magda

Pytania, na które najtrudniej mi odpowiadać. Pomysł może mi wpaść podczas zmywania naczyń albo czytania czyjejś biografii. Plan? Plan jest, ale tworzę go w głowie w bardzo ogólnym zarysie. Najciekawsze w moim pisaniu jest to, że do końca nie wiem, co się wydarzy w mojej powieści. Nie wiem, gdzie zaprowadzi mnie mój umysł, wyobraźnia czy cokolwiek, co zarządza treścią 🙂 Może to dusza?

3. Jeśli nie pisanie to co, czyli plan awaryjny – ma go Pani? – Aneczka

Pisanie, póki co, nie jest moim głównym źródłem utrzymania. Pracuję etatowo, robię jeszcze kilka innych rzeczy zupełnie od siebie różnych. Trochę maluję i nie ukrywam, że był czas, gdy reperowałam swój budżet tym malowaniem ☺ Kiedy inne kobiety lepiły pierogi i myły okna, ja miałam w domu porozstawiane „prace zlecone” i malarskie utensylia.

całość wywiadu: http://www.lustrorzeczywistosci.pl/2016/12/wywiad-z-joanna-jax.html

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.