„PIĘTNO VON BECKÓW” – JOANNA JAX

„I pomyśleć, że wielka miłość dwojga ludzi, którzy spotkali się pewnego deszczowego dnia pociągnie za sobą całe pasmo ludzkich tragedii”.

Przeszłość nieodmiennie wpływa na teraźniejszość. I myli się ten, kto powie, że historia naszych przodków, dla naszego życia nie ma żadnego znaczenia. Często bowiem właśnie to, co wydarzyło się dawno temu, kreuje pośrednio to, co dzieje się teraz. Widać to w pełnej krasie na przykładzie historii całych narodów, ale także na przykładzie jednostki. Widać to również w napisanej z rozmachem, kontynuacji sagi rodzinnej autorstwa Joanny Jax, przy lekturze której dosłownie przepadłam już po przeczytaniu pierwszej strony.

Joanna Jax to absolwentka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, która pasjonuje się malowaniem na szkle unikatową techniką warstwową. Uwielbia także czytać biografie i publikować krótkie opowiadania. Na co dzień pracuje jako manager w dużej firmie ogrodniczej. Autorka zadebiutowała w 2014 r. książką pt. „Dziedzictwo von Becków”. „Piętno von Becków” jest drugą częścią tej rodzinnej sagi.

Wielka miłość połączyła w czasach wojny polską nauczycielkę Marię raz niemieckiego oficera SS – Wernera von Becka. Prawnuczka Wernera, Julia Kunis podejmuje decyzje o prześledzeniu dziejów swojej rodziny. Okazuje się jednak, że nie jest jedyną, która pragnie odkryć tajemnice przeszłości, a jej wędrówka zaczyna stawać się coraz bardziej niebezpieczna.

Debiut Joanny Jax pt. „Dziedzictwo von Becków” okazał się sprawnie napisaną powieścią, która posiadała wszystkie elementy pozwalające zaszeregować tę książkę do polecanych przeze mnie sag rodzinnych. Byłam więc bardzo ciekawa, jak autorka poradzi sobie z kontynuacją losów rodu von Becków, czyli ich potomków, których życie ukształtowały losy dziadków i rodziców. Po przeczytanej lekturze mogę powiedzieć, że nie zawiodłam się bowiem autorka z podobną dbałością o szczegóły, przedstawia dość skomplikowane relacje rodzinne oraz to, co ważne – krok po kroku odsłania tajemnice, które w pierwszym tomie nie zostały wyjaśnione. Joanna Jax funduje także kompletnie nieprzewidywalne zakończenie dotyczące przewodniego wątku szukania zaginionego, rodzinnego majątku. Zakończenie, którego nigdy bym się nie spodziewała.

Autorka do fabuły swojego dzieła wprowadza także nowych bohaterów takich, jak spadkobiercę żydowskich jubilerów – Dawida Halperna, czy też dość nietuzinkową postać, której przeznaczenie wymyślone przez pisarkę mnie nie zadowoliło, czyli poszukiwacza skarbów III Rzeszy – Toma Andersa. Swoisty trójkąt miłosny Julii, oraz dwóch wyżej wskazanych mężczyzn wprowadził do fabuły nieco pikanterii oraz delikatnego erotyzmu i mam wrażenie, że autorka dobrze sprawdziłaby się w opisywaniu dość dobrych scen erotycznych. Jednak najbardziej intrygującą i wieloznaczną bohaterką okazała się według mnie, babcia Kornelia, która w czasie II wojny światowej uległa urokowi i swoistemu erotycznemu uniesieniu Petera von Becka. Wątek jej chorej namiętności, oraz tego, jak dalej potoczyły się losy tej postaci, mocno mnie wciągnął i wywoływał wiele uczuć. Pod ich wpływem bowiem czytelnik zaczyna zadawać sobie pytania o naturę człowieka, o granice pomiędzy miłością i namiętnością, czy też o odpowiedzialność za własne czyny. To, co można stwierdzić po lekturze dwóch tomów tej sagi to z pewnością widoczny talent autorki do budowania niejednoznacznych postaci, barwnych i wywołujących wiele skrajnych uczuć. A to w gatunku sagi rodzinnej, niezwykle istotny element świata przedstawionego.

całą recenzja: https://www.subiektywnieoksiazkach.pl/2016/05/pietno-von-beckow-joanna-jax.html

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.