Piętno tajemnicy

Julia Kunis, prawnuczka Wernera von Becka, postanawia prześledzić dzieje rodu von Becków. W trakcie swoich wędrówek poznaje historyczkę Martę Landowską, spadkobiercę żydowskich jubilerów – Dawida Halperna i cynicznego poszukiwacza drogocennych pamiątek III Rzeszy – Toma Andersa. Odkrywając historię swojej rodziny i osób z nią związanych, Julia wkracza na niebezpieczną ścieżkę, która może zakończyć się dla niej tragicznie. Skrzywdzona przez ostatniego partnera nie chce wchodzić w kolejne związki, ale głos serca nie pozwala jej zapomnieć o sile uczuć. W trakcie sentymentalnej podróży do kraju przodków na jej drodze stają miłość i namiętność, które kolejny raz wygrywają ze zdrowym rozsądkiem. Jednak piętrzące się przeszkody i strach przed kolejnym zranieniem wydają się nie do pokonania…

Ale nie każdy, wnusiu, żyje z piętnem tajemnicy, którą dusi w sobie przez lata. (s. 79)
Po przeczytaniu Dziedzictwa von Becków zostałam z wieloma zagadkami i pytaniami, dlatego szybko sięgnęłam po Piętno von Becków Joanny Jax..
Ja chcę poznać historię swojej rodziny. Muszę wiedzieć, kiedy narodziło się w niej zło. (s. 17)
Wcale się nie dziwię głównej bohaterce Julii Kunis, że interesuje się historią swojej rodziny, że pragnie poznać jej historię i odkryć sekrety. Tak samo postąpiłabym na jej miejscu. Jednak ona sięga dalej i głębiej – chce się dowiedzieć, kiedy u von Becków narodziło się zło; i kto chce zniszczyć jej ukochanego dziadka Maurycego. Znajduje kobietę, która jest właścicielką teczki zawierającej tajemnice krewnych Julii. Cena? Jedyne sto tysięcy! Ale nie tylko ona chce ją mieć. Na arenie pojawia się historyczka Marta Landowska, która przypuszcza, że jej rodzina jest spokrewniona z von Beckami; dziennikarz Tom Anders, poszukiwacz pamiątek III Rzeszy; agent David Halpern spadkobierca żydowskich, przedwojennych jubilerów. A wszystkiemu jest winien daleki krewny Julii, Ernest von Beck, który pojawił się, aby wyrównać rachunki z przeszłości.
Przeklnę ich i ich potomstwo do piątego pokolenia. (s. 138)

Kornelia i Oriana przeklęły w obozie w Dachu ród von Becków na pokolenia. A klątwy mają czasem wielką moc. Wraz z upływem czasu klątwa nie mijała, wręcz przeciwnie – dawała o sobie znać i kolejne pokolenia von Becków były naznaczone piętnem, chociaż one o tym nie wiedziały. Niektórzy członkowie rodu żyli z piętnem tajemnicy i dusili je w sobie przez lata. Bohaterowie nie są czarno-biali, trudno ich tylko lubić lub tylko nie lubić, gdyż w każdym z nich mieści się dobro i zło, każdym kierują emocje. Złożoność postaci, ich niejednoznaczność sprawia, że są one bliższe czytelnikowi. A ten stopniowo odkrywa tajemnice dotyczące skomplikowanych relacji rodzinnych, by na końcu zostać zaskoczonym rozwiązaniem akcji.

cała recenzja: http://atramentowomi.blogspot.com/2018/07/pietno-tajemnicy.html

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.