Joanna Jax „Długa droga do domu” Videograf

Naładowana emocjami powieść drogi.

Wysoko postawiona literacka poprzeczka. Wielobarwność postaci i wątków, mnogość miejsc akcji, losy ludzkie wywołujące szereg marginalnych emocji, determinacja powodująca gęsią skórkę i miłość o różnych obliczach.

Lektura tej książki to ciągła burza z piorunami, autorka nie oszczędza czytelnika. Ten, kto sądzi, że sięga po ciepłą i klimatyczną sagę rodzinną, srogo się zawiedzie, bo fabuła nie pieści i nie relaksuje. Ciągle coś się dzieje, emocje buzują, energia kipi z każdej strony, a determinacja ostrzy swój pazur. Wielowarstwowość zdarzeń powoduje, że trudno się oderwać i wciąż czuć lekkie podenerwowanie i napięcie. Ale po kolei.

Powieść łączy losy dwóch bohaterek: Antoniny Tańskiej, córki polskich emigrantów, którzy tuż przed drugą wojną światową osiedlili się w Nowym Jorku oraz Joanny, młodej rozwódki, która weszła w posiadanie posiadłości Tańskich w Teresinie, gdzie znajduje pamiętnik Antoniny. Czytając niezwykłe wspomnienia pełnej temperamentu kobiety, Joanna wchodzi w jej burzliwy świat. Tak rozpoczyna się pełna emocji wędrówka z Polski do Nowego Jorku, na Kubę, do Boliwii, Francji i Niemiec, by powrócić do Polski, zataczając tym samym dziejowe koło. Oprócz emocji bohaterki czytelnik przeżywa wraz z nią skutki sytuacji politycznej w różnych krajach od 1938 do 1975 roku, by powrócić do lat 90-tych minionego wieku, kiedy Joanna postanawia rozwikłać tajemnice rodziny Tańskich.

Życie Antoniny jest ciągłą ucieczką i poszukiwaniem. Zakazana miłość, narażenie na gniew, podejrzane interesy męża, zdrada, uwikłanie w rewolucyjny ruch oporu i działalność terrorystyczną, dramatyczne poszukiwanie zaginionego syna, poświęcenie i siła macierzyńskiej miłości, która determinuje do zaskakujących czynów – wszystkie te składniki nakładają się na siebie, by w efekcie dać wciągającą i niecodzienną powieść o skomplikowanych losach ludzkich. Antonina ma mocny charakter oraz umiejętność wplątywania się w kłopoty, a miłość niejednokrotnie kreuje jej zachowania i postawy.

Wytrawna książka niewątpliwie przykuwająca uwagę. Doskonała alternatywa dla lekkich powieści obyczajowych. Trudno zapomnieć o dramatycznej historii Antoniny Tańskiej, a przebycie wraz z nią trudnej i długiej drogi do domu jest odkrywaniem, czasem nawet prozaicznych, ale istotnych wartości. Stawanie wraz z bohaterką w obliczu dylematów moralnych i podejmowania niełatwych decyzji uczy pokory i każe zastanowić się nad sensem pochopnego oceniania rzeczywistości.

Książka niesztampowa, pachnąca tajemnicą i radością jej odkrywania. Zdecydowanie polecam!

cała recenzja: http://ksiazkiweterze.pl/k2/w1/2015/09/14/joanna-jax-dluga-droga-do-domu-videograf/

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.