Joanna Jax „Długa droga do domu” | Recenzja

Joanna Jax w swojej powieści „Długa droga do domu” ukazuje losy głównej bohaterki na tle najważniejszych wydarzeń XX wieku i… potrafi zaskoczyć. Nam, Polakom XX wiek kojarzy się z II wojną światową, zimną wojną pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Związkiem Radzieckim i narodzinami demokracji. W polskiej literaturze opisywane są przede wszystkim wydarzenia związane z historią Europy, tymczasem Joanna Jax wymyka się schematom i uwagę poświęca głównie rewolucji kubańskiej. W tle burzliwych losów rozgrywa się osobisty dramat kobiety, której dziecko zniknęło bez śladu.

Antonina Tańska wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych jako jedenastoletnia dziewczynka. Rodzice dziewczynki, jak wielu im współczesnych, uwierzyli w amerykański sen o lepszym świecie. Niestety, życie w Nowym Jorku wcale nie okazało się dla Tańskich łatwiejsze niż w Polsce. Wkrótce po przybyciu do Ameryki zmuszeni byli zwrócić się o pomoc do krewnego, z którym przez długi czas nie utrzymywali kontaktu. W Teksasie po kilku latach wybucha skandal. Antonina zakochała się w narzeczonym siostry i jest z nim w ciąży. Młodzi zostają zmuszeni do wyjazdu. Osiedlają się na Kubie, gdzie jednak nie dane jest im zaznać szczęścia. Mąż zdradza Antoninę, prowadzi podejrzane interesy i oszukuje w kwestiach finansowych. Tymczasem sytuacja na Kubie jest coraz bardziej niebezpieczna. Rebelianci są o krok od rozpoczęcia rewolucji. Antonina i Emmanuel postanawiają opuścić wyspę. Nagle mąż i synek Tosi znikają bez śladu. Kobieta postanawia zostać na Kubie, aby odnaleźć dziecko. Niespodziewanie dla samej siebie staje się jedną z głównych bohaterek kubańskiej rewolucji.

„Długa droga do domu” to opowieść o fascynujących losach kobiety, która została wciągnięta w sam środek wiru kluczowych wydarzeń w dziejach świata. Powieść została napisana z wielkim rozmachem, stanowi niebanalną i arcyciekawą przygodę literacką. Wraz z bohaterką zataczamy koło. Startujemy w 1938 roku w podwarszawskim Teresinie, aby przejechać pół świata w poszukiwaniu własnej tożsamości. W życiu każdego dnia mają miejsce wydarzenia, które nas definiują, bezpośrednio wpływają na wybór obranej przez człowieka drogi. W przypadku Antoniny Tańskiej takim impulsem było nagłe zniknięcie ukochanego synka. Co stało się z chłopcem? Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskakują na to, iż dziecko zostało zamordowane wraz z ojcem. Serce matki jednak nie przestaje wierzyć, nie ustaje w poszukiwaniach. „Długa droga do domu” to przepiękna, wyjątkowa powieść o sile matczynej miłości.

cała recenzja: http://przeglad-czytelniczy.blogspot.com/2015/11/joanna-jax-duga-droga-do-domu-recenzja.html

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.